Apparel Storage and Accessories
- (38)
- (1)
- (1)
- (71)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (10)
- (4)
- (13)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (4)
- (3)
- (4)
- (16)
- (9)
- (25)
- (1)
- (30)
- (13)
- (15)
- (6)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Poltex Surgeon's Cap Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses one box of surgeon's caps.
| For Use With (Equipment) | Surgeon's cap |
|---|---|
| Product Type | Surgeon's Cap Holder |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Healthcare |
Poltex PPE Station - Gown, Mask, Glove - Wall Mount
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
PPE isolation station that holds a variety of PPE. Choose from wall mount or over the door hanger options with durable PETG construction.
Poltex Tissue Box Holder-2.2D
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses one box of tissues
| For Use With (Equipment) | Tissue boxes |
|---|---|
| Product Type | Tissue Box Holder |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Healthcare |
Poltex 3 Pocket Multi-Dispenser with Lid
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This 3 Pocket Multi-Dispenser with Lid holds and dispenses multiple types of PPE.
| No. of Compartments | 3 |
|---|
Poltex Gown Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex Gown Dispenser holds a stack of isolation gowns or coveralls.
| No. of Compartments | 1 |
|---|---|
| Product Type | Bulk Dispenser |
| Color | Clear |
| Product Style | Open Top and Front |
| Material | PETG |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Isolation Gowns or Coveralls |
Poltex Tissue Box Holder-4.5D
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses one large box of tissues, or two small boxes.
| For Use With (Equipment) | Tissue boxes |
|---|---|
| Product Type | Tissue Box Holder |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Healthcare |
S-Curve™ Cleanroom Sock Dispenser with 2 Compartments
Large Capacity Cleanroom Sock Dispenser with 2 compartments and front access holes. Clear PETG material is chemical and impact resistant.
S-Curve™ BD-800 Bouffant Dispenser with Lid
Useful for dispensing bulk supplies such as bouffants and beard covers
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 30.5 cm |
| Depth (English) | 8 in. |
| Width (English) | 12 in. |
| For Use With (Equipment) | Bulk supplies such bouffants and beard covers |
| Product Type | Bouffant Cap Dispenser |
| Depth (Metric) | 20.3 cm |
| Thickness (English) | 0.125 in. |
| Color | Clear |
| Product Style | Hinged Lid with Closed Front |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Height (English) | 12 in. |
Poltex Shoe Cover Dispenser Type 1
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses a box of shoe covers. Durable PETG construction.
| For Use With (Equipment) | Shoe covers |
|---|---|
| Product Type | Shoe Cover Dispenser |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Healthcare |
Poltex Shoe Cover Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses shoe covers or equivalent. Choose from Wall Mount, HB Tape Mount, or Magnet Mount with durable and cleanable PETG construction.
| Dimensions (L x W x H) | 5.8 x 10.4 x 12.3 in. |
|---|
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Product Type | Bouffant Cap Dispenser |
| Size | X-Large |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 6 x 12 x 16 in. |
| Color | Clear |
| Product Style | Hinged Lid with Oval Front Opening |
| For Use With (Application) | Holds large volumes of bouffants, beard covers, etc |
| Edges | Flame Treated |